AĞAÇSEV kampanyası Çevre Dostu Yalova İmes OSB’si tarafından ülkemizi ve dünyamızı daha iyiye götürmek için yola çıkılmış bir çalışmadır. Elinizdeki tohumları ekerek bizlere destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

Başta artan nüfus ve hava kirliliği gibi sebepler yüzünden üzerinde yaşamakta olduğumuz gezegenimiz olan dünya hızla doğal güzelliklerini yitirmektedir. Bu durumun bilincinde olan ve tabiatı seven sanayiciler olarak bizler dünyamızı korumak için sizlerle beraber yeni adımlar atıyor ve etrafımızdaki yeşil alanları daha güzele götürmeyi amaçlıyoruz.

Avrupa Ladini (Picea abies)

15 ila 55 metre arası boya sahip olan Avrupa Ladini her dem yeşil bir ağaçtır. Ortalama genişliği 8 metredir.

Gövde ve dalları ince pulsu ve çatlaklı grimsi esmer bir kabukla örtülü olup dallar gövdeye çevreli dizilmiştir. İğne yapraklıdır. Kozalaklar yumurta şeklinde uzunca silindir veya yuvarlak formda olup aşağı ve yanlara doğru yönelmişlerdir. Olgunlaşmadan önce yeşil-koyu kırmızı renkte, daha sonra kahverengi olur. Kozalaklar olgunlaştıklarında bile açılmaz, olduğu gibi yere düşer.

Tepesi piramit taçlıdır. Budama gerektirmez ama tek bir sürgünün ana gövde olması için bunun yanında çatal yapıp uzayan ikincil sürgünlerin kesilip çıkarılması gerekir.

Soğuğa, rüzgara ve yarı gölgeye dayanıklıdır. Suyu iyi akıntılı olan; derin ve nemli toprakları sever. Kireçli topraklardan hoşlanmaz. Güneşi, bağıl nemi ve yüksek yerleri sever. Düzenli su ister.

Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgesi hariç her yerde yetişebilir. Tohum dinlenmesi olduğu için tohumlar 4˚C sıcaklıkta 2-3 aylık katlamadan sonra soğuk yastıklara ekimi yapılır. Tohum Ekim Zamanı: Bahar başı – sonu (Mart,  Nisan, Mayıs).

Limon Servi (Cupressus macrocarpa goldcrest)

Limon servi çamı, peyzajcılıkta en çok kullanılan bitki türlerinden biridir. Ayrıca limon kokulu olmasından dolayı, Limoni servi çamı denilmektedir. Tuzlu toprağa uyumlu endemik bir bitki türüdür. Yaprakları sarımsı yeşil rengindedir. Limoni servi çamının boyu, 13 metreyi geçebilir yapıdadır. Türkiye’nin sert ikliminin yaşandığı iç kesimlerde, kışa pek dayanamaz. Kıyı kesimler, daha ılıman ve esintili olmasından dolayı, kışların sert geçmemesinden dolayı rahatlıkla yetişebilmektedirler.

Aşırı kireçli ve asitli toprakta yetişmez ve büyümezler. Sürekli gölge yerlerde bulunmaları sakıncalıdır. Dış mekân ve iç mekânlarda yetişebilen bir bitkidir. Fakat dış mekânda yetişmesi daha sağlıklı olmaktadır. Esinti ve sıcaklık seven bir bitki olmasından dolayı, daha rahat yetişebilmektedir. Ev ortamında, bir süre sonra köklerinde çürümeler meydana gelebilir. Toprağına bakım yapsanız da dış mekândaki gibi güzel yetişmez.

Limoni selvi çamı özelliklerinden birisi çok hafif olmasıdır. Tohumları sert kabuklu yapıya sahiptir. İkinci yıl olgunlaşırlar. Yol ağaçlandırmasında rahatlıkla kullanılır. Uygun koşulları bulduğu her yerde kolaylıkla yetişebilen, ince yapılı bir bitkidir.

Bahçe ve parklarda dekoratif amaçlı kullanılarak, farklı şekiller verilerek kullanılır. Yapraklarını koparıp ovuşturduğumuzda, hemen dağılır ve etrafa limon kokusu yayılır. Yaz kış yeşilliğini korumaktadır. Sıcak Akdeniz ikliminde yetişmeyi sever

Rüzgâra dayanıklıdır ve soğuk havadan etkilenmezler. Saksı içerisinde uzun süre dayanıklılık göstererek yetişebilmektedir. Dış mekânlarda, 2 sene boyunca yetişebilmektedir. Bu tür çam fidanlarının, topraktan gerekli nemi alabilmesi için, ekim dikim zamanları çok önemlidir.Limoni selvi çamı ekimi için, en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Toprak sıcaklığı fidanlar için çok önemlidir. Ayrıca ilkbahar aylarında ısınan toprağa ekim yapılması verimli olacaktır.

Amerikan Dişbudak (Fraxinus americana)

35–40 m kadar boy yapar. Yumurta biçiminde bir taca sahiptir. Yaprakları tüysü yaprak biçiminde, 7-9 yaprakçıktan oluşmuştur.

Yaprakçıklar 7–15 cm uzunlukta, kenarları tam, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü boz renklidir. Sonbaharda kızıl-sarı bir renk alırlar.

Bu ağaç, çoğunlukla erozyon kontrolü ve vahşi hayata yiyecek sağlamak için dikilir.

Toprak isteği bakımdan değişkenlik gösterir. Genellikle drenajı iyi nemli ortamları tercih eder. Organik maddece zengin, killi, kumlu, veya kayalık topraklara iyi adapte olabilir.

Akarsuların yakınında derin alüvyonlu topraklarda, yüksek arazi yerlerinde ara sıra yoksul kuru yerlerde de görülür. Nemli topraklarda bulunmasına rağmen kuraklığa dayanıklıdır.

Tohumlar Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır. İlkbahara kadar ağaç üzerinde kalır. Yere düşen tohumlar, yeterli nem ve sıcaklık sağlandıktan hemen sonra çimlenir. Tohumlarda çimlenme engeli yoktur. Tohumla üretimin yanında çelik ve aşıyla da çoğaltılmaktadır.

Ağustos-Eylül aylarında 10–15 cm uzunluğunda alınan yarı odunsu çeliklerin alt kısmında ki yaprak ve tomurcuklar alınır ve bu kısımda küçük yaralar açılır. Hormon kullanımı köklendirme oranını artırır. Aşı yöntemi daha ziyade kültivarların üretiminde yaygın olarak kullanılır. En çok göz aşısı metodu uygulanır.